Skip navigation

PRZEGLĄD MODUŁÓW

W tym programie wyróżniono pięć modułów. Na podstawie informacji dostarczonych przez szkoły partnerskie w całej Europie zidentyfikowano główne obszary, w których uczniowie-migranci czuli, że potrzebują pomocy.

Moduły te odpowiadają pięciu tematom, na których są oparte lekcje czy aktywności między mentorami a podopiecznymi. Tych pięć tematów to:

  • Dobre samopoczucie / umiejętności społeczne

Rozwijanie świadomości naszego zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego jest ważną umiejętnością życiową dla wszystkich ludzi, w szczególności dla będących pod naszą opieką uczniów. W różnym czasie nasi uczniowie mogą mieć pozytywne lub negatywne doświadczenia, które będą miały wpływ na ich własny wizerunek, poczucie własnej wartości i to, jak czują się w otaczających ich świecie. Dla uczniów pochodzących ze środowisk migracyjnych, te doświadczenia mogą być jeszcze bardziej intensywne ze względu na zmiany w sytuacji rodzinnej, zmiany warunków życia i stopień szoku kulturowego. Jest zatem bardzo ważne, by ci uczniowie zatroszczyli się o poziom swojej samooceny, by byli świadomi swoich uczuć i myśli oraz by w razie konieczności byli w stanie wyrazić je właściwie.

  • Język / umiejętności komunikacji

Wielu uczniów ze środowiska imigrantów znajduje się w położeniu, że główny język kraju jest dla nich nowy. To może mieć wpływ na ich osobisty, społeczny i akademicki rozwój. Ważnym jest, by dać tym studentom konkretnie ukierunkowane możliwości nauki języka kraju, w którym obecnie mieszkają i dostosowanym do nich tempie. Zaleca się także, by uczniowie ci mieli dodatkowo możliwości praktykowania słuchania, mówienia, czytania i pisania w ich nowym języku.

  • Moja kultura, Twoja kultura

W szkole posiadającej populację uczniów-migrantów istnieje wiele możliwości, aby wszyscy uczniowie mogli uczyć się od „prawdziwych ludzi” z „prawdziwym doświadczeniem życiowym” o kulturze innej niż ich własna. Uczczenie takiej różnorodności stanowi pozytywny sposób na zbadanie podobieństw i różnić wielu aspektów naszych kultur począwszy od języka, literatury i muzyki po jedzenie, styl życia i religie. Zachęcanie uczniów rodzimych i imigranckich do dzielenie się ich własną kulturą ze sobą nawzajem oferuje im możliwość głębszego poznania ich własnej kultury oraz pozwala wzajemnie dać sobie przedsmak innej kultury. Takie działania promują integrację i tolerancję.

  • Umiejętności uczenia się

Różne kraje mają odmienne podejście do edukacji. Uczniowie ze środowisk imigranckich mogą dostosować się do różnych rozmiarów szkół. poziomów klas, przedmiotów nauczania, kalendarza szkolnego i planów zajęć, stylów nauczania i uczenia się oraz etosu szkoły. Ważne, by uczniowie zrozumieli te kwestie oraz udoskonalili swoje umiejętności zarządzania czasem i nauką. Powinni mieć możliwość wypróbowania różnych technik i sposobów przygotowania się do egzaminów zarówno ustnych, jak i pisemnych oraz sposobów dobrego prezentowania swojej pracy.

  • Zainteresowania i hobby

Holistyczne podejście do edukacji jest ważne dla osiągnięcia zdrowej równowagi między akademickimi i nie-akademickimi doświadczeniami szkoły przez uczniów. Zarówno dla własnego dobra osobistego, jak i dla nawiązania nowych przyjaźni lub poszerzenia kręgów społecznych, zaleca się, by uczniowie mieli sposobność dzielenia się z innymi swoimi zainteresowaniami i hobby oraz mieli szansę spróbować nowych doświadczeń.

W działaniach tych wykorzystuje się różnorodne metodologie. Aby optymalnie wykorzystać te działania, skorzystaj ze znanych Ci z doświadczenia zawodowego inicjatyw i dostosuj je do unikatowego charakteru Twojej szkoły.

Jeśli chodzi o materiały, przewiduje się, że podstawowy zestaw narzędzi (np. szablony ćwiczeń, przykładowe pytania itp.) zostanie opracowany i z czasem udostępniony online do pobrania / wydrukowania.

Używanie materiałów w Modułach 

Każdy z modułów opiera się na tematach nawiązujących do najbardziej powszechnych potrzeb uczniów-migrantów.

W każdym module, udostępniamy dwa przykładowe zadania z instrukcjami, materiałami i arkuszami roboczymi/szablonami.

Każde ćwiczenie jest zaprojektowane tak, aby zostało poprowadzone przez mentora / podopiecznego współpracujących ze sobą. Korzystają z różnych metodologii takich jak odgrywanie ról, tworzenie wideo i praca pisemna. Zachęcamy do dostosowywania ćwiczeń tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom uczniów i kontekstowi szkoły.

Zachęcamy również do używania przykładowych szablonów ćwiczeń do tworzenia własnych, które mogą być wykorzystane w przyszłości.

Treść jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Attribution Share Alike License 4.0