Skip navigation

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1.     Nasz szkolny plan zajęć jest już dość przepełniony. Jak wiele dodatkowego czasu i wysiłku będzie wymagało E-Evalinto od naszych nauczycieli i uczniów?

Konieczne byłoby zaplanowanie sesji wprowadzających dla uczniów, którzy wezmą udział w projekcie, aby zrozumieli wcześniej jego założenia. Taka sesja powinna potrwać około 40 minut. Nauczyciel musi także uczestniczyć w indywidualnej sesji szkoleniowej „1 na 1” z partnerem E-Evalinto, która potrwa około 1 godziny. Większość ćwiczeń wymaga po prostu 1 jednostki lekcyjnej. Możesz zdecydować które ćwiczenia są odpowiednie dla Twoich uczniów i zdecydować, kiedy najlepiej je wykonać.

2.     Dlaczego nasza szkoła nadal powinna brać udział w projekcie E-Evalinto?

W ostatnich latach mentoring rówieśniczy zyskał wiele uwagi jako korzystana metodologia nauczania i uczenia się. Metoda ta jest szczególnie odpowiednia przy edukacji międzykulturowej i biorąc pod uwagę międzynarodowy profil Twojej szkoły, przewidujemy, że proces ten będzie wartościowy dla całej szkolnej społeczności. Twoje uczestnictwo w projekcie pomoże udoskonalić materiały szkoleniowe używane na całym kontynencie, gdyż europejskie systemy edukacyjne dopiero odkrywają nowe i innowacyjne sposoby wali z przedwczesnym porzucaniem nauki szkolnej wśród populacji uczniów pochodzących ze środowisk imigrantów.

Ponad to, po przejściu szkolenia oraz wdrożeniu programu, Twój nauczyciel otrzyma certyfikat z Uniwersytetu w Salamance (koordynator projektu) w drodze uznania jego pracy. Uczniowie uczestniczący w projekcie również otrzymają certyfikaty. Zaś Twoja Szkoła zostanie uznana za partnera naukowo-badawczego E-Evalinto.

3. Jakie są działania?

Działania są zasadniczo lekcjami zorganizowanymi tematycznie zgodnie z obszarami wskazanymi przez szkoły biorącymi udział w tworzeniu profili międzykulturowych. Tematy zajęć obejmują: dobre samopoczucie / umiejętności społeczne; język / umiejętności komunikacyjne; moją kulturę, twoją kulturę; umiejętności uczenia się; zainteresowania i hobby. Wszystkie działania wykorzystują metodologie już stosowane w szkołach tj. odgrywanie ról, pracę nad projektem czy dyskusję.

4.     Jak wybrać mentorów i podopiecznych do wzięcia udziału w projekcie?

Najlepiej byłoby zaangażować uczniów, którzy sami zgłoszą się do projektu. Żaden uczeń nie jest zobowiązany do udziału w zajęciach. Rodzice uczniów powinni świadomie wyrazić zgodę na uczestnictwo dziecka w projekcie. Młodsi uczniowie (podopieczni) powinni pochodzić ze środowisk imigranckich i powinni być zidentyfikowani przez szkołę, jako beneficjenci tak ukierunkowanych działań. Starsi uczniowie (mentorzy) powinni być chętni do pomocy i kierowania podopiecznymi we właściwy i odpowiedzialny sposób. Sesja wprowadzająca dla uczniów będzie okazją do zarysowania, czego się oczekuje i jakie będą korzyści z ich udziału w projekcie.

5.     Jak wybrać działania dla mentorów i podopiecznych?

Zaleca się wybranie działań, które najlepiej odpowiadają potrzebom podopiecznego. Na przykład, jeśli podopieczny posiada słabo rozwinięte umiejętności językowe, niektóre działania z modułu „język / umiejętności komunikacji” mogą być dla niego najbardziej odpowiednie.

6.     W jaki sposób mamy uzyskać zgodę rodziców naszych mentorów i podopiecznych, aby mogli uczestniczyć w projekcie?

Podobnie, jak w przypadku kwestionariuszy wypełnianych dla profilu międzykulturowego, możemy przekazać formularz świadomej zgody, który zostanie przekazany rodzicom.

7.     Jakie korzyści z udziału w ćwiczeniach projektu E-Evalinto płyną dla uczniów?

Udział w projekcie będzie zarówno edukacją, jak i zabawą dla uczniów. Będą mieli możliwość doskonalenia umiejętności osobistych i akademickich poprzez udział w mentoringu rówieśniczym. Następnie otrzymają certyfikaty uczestnictwa.

8.     Czym jest platforma on-line E-Evalinto i jak bezpieczne są dane, które będą przekazywane lub pobierane z niego?

Działania będą dostępne w zabezpieczonym środowisku on-line, do którego dostęp uzyskasz za pomocą loginu i hasła. Nauczyciele i uczniowie będą wyposażeni w indywidualne nazwę użytkownika i hasła oraz otrzymają dostęp tylko do potrzebnych im informacji. Na platformie uczniowie będą wypełniać krótką ewaluację swoich doświadczeń z zajęć. Nauczyciele także będą wypełniać formularz ewaluacji na platformie. Szkolenie „1 na 1” dla nauczyciela będzie skoncentrowana w szczególności na wykorzystaniu platformy.

9.     Co jeśli napotkamy problemy w trakcie realizacji projektu?

Proszę skontaktować się z partnerem E-Evalinto: Emilia Szczygielska

Treść jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Attribution Share Alike License 4.0