Skip navigation

PROJEKT

Co-funded by the European Union’s ERASMUS + Programme:

Co-funded by Erasmus+ Programme logo

Przeciwdziałanie zjawisku wczesnego porzucania nauki szkolnej (WPN) jest krokiem w kierunku poprawy szans młodych ludzi i wspierania inteligentnego i zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu, zgodnie z założeniami priorytetów strategii Europa 2020. Jednym z ustalonych celów strategii Europa 2020 związanych z edukacją jest obniżenie wskaźnika (WPN) poniżej 10%. Czynnikiem prowadzących do przedwczesnego kończenia nauki jest między innymi brak strategii zapobiegania i wczesnej interwencji, zarówno na poziomie instytucjonalnym, jak i szkolnym. W związku z tym istnieje wyraźna potrzeba opracowania skutecznych metod i wsparcia dla uczniów ze środowisk migracyjnych. Dlatego też celem projektu Erasmus+ E-Evalinto, który jest finansowany przez Komisję Europejską, jest zapewnienie strategii zapobiegania i wczesnej interwencji w celu zmniejszenia dysproporcji między uczniami pochodzącymi ze środowisk migracyjnych i nie migracyjnych.

Programy i działania mentorskie będą wspierane poprzez środowisko ICT, składające się z zestawu narzędzi i praktyk, które stanowić będą ramy dla oceny kwestii międzykulturowych w kontekście szkolnym. W oparciu o te zasady metodologiczne E-EVALINTO ma na celu rozwój:

Strategia zapobiegania i wczesnej interwencji w oparciu o rówieśnicze działania mentorskie w celu ograniczenia zjawiska przedwczesnego kończenia nauki u młodych studentów ze środowisk migracyjnych.

Zamierzone cele i wynik projektu E-Evalinto:

E-EVALINTO Framework: ramy teoretyczne i metodologiczne dla rówieśniczego mentoringu oraz dla oceny sytuacji szkoły w odniesieniu do międzykulturowości, identyfikacja zagrożonych uczniów i potencjalnych rówieśników-mentorów.

E-EVALINTO Środowisko: portal edukacyjny, który zaoferuje szkołom i nauczycielom pełny zestaw narzędzi i działań do zarządzania wdrażaniem międzykulturowego programu mentoringu ze swoimi uczniami.

E-EVALINTO Projektowanie programu szkoleniowego: wyposażenie nauczycieli w narzędzia przydatne do radzenia sobie z międzykulturowością oraz ukazanie im, jak stosować te narzędzia w kontekście szkoły, aby skutecznie pracować z uczniami narażonymi na to ryzyko.

Treść jest rozpowszechniana na licencji Creative Commons Attribution Share Alike License 4.0